Belmondo dostal Cézara za celoživotní dílo

/ 25 února, 2017

24. února 2017 se konal slavnostní ceremoniál udílení cen Francouzské filmové akademie. Největší událostí bylo zcela určitě předání této ceny za celoživotní dílo, kterou dostal Jean-Paul Belmondo. Ten během své celé dlouhé kariéry dostal pouze jednou Césara za nejlepšího herce, pro kterou si tehdy ovšem nepřišel.
Nyní byl znovu vyznamenán Césarem a tuto cenu obdržel z rukou Jeana Dujardina. Jak přítomní v sále, tak i kolegové herci na jevišti ho po příchodu přivítali bouřlivým potleskem a ovacemi vestoje. Mezi publikem bylo možno zahlédnout George Clooneyho, na jevišti pak Belmondovy kamarády Claude Brasseura a Charlese Gerarda. Tento ceremoniál ukončil více než čtyřicetiletou odtažitost mezi Jeanem-Paulem Belmondem a akademií. „Skutečnost, že Jean-Paul si přišel pro Césara, je opravdu něco,“ prohlásil Jean Dujardin.
„Nikdy mi nechyběla odvaha, což znamená, že jsem tady,“ prohlásil Jean-Paul Belmondo na jevišti, viditelně dojatý z potlesku, kterého se mu dostalo od všech přítomných.

Jean-Paul Belmondo, kterému se Académie des César vyhýbala od počátku udělování filmových cen v roce 1976, jí tuto laskavost oplatil v roce 1989. V tom roce měl dostat svého vůbec prvního Césara za nejlepšího herce, za roli ve filmu Cesta zhýčkaného dítěte Claude Leloucha, ale odmítl ho a nepřišel na předávání.
„Ceny by se měly udělovat lidem, dokud jsou mladí,“ vysvětlil Frédéricu Lopezovi o deset let později, v roce 1999. „Už ani nevím kolik let jsem nic nedostal, takže jsem neměl důvod tam jít. Ne z hořkosti, ale myslím, že když jsem byl tenkrát na konzervatoři, tak bych cenu určitě uvítal, ale žádná nepřišla. Myslím si stále, že bychom měli spíše odměňovat mladé umělce a ne lidi na konci kariéry“.

Mezi Belmondem a samotnou soškou Caesara je ale ještě jeden rozpor. Cena César pochází z dílny sochaře Césara. Dílo marseillského umělce bylo tehdy upřednostněno před Paulem Belmondem, otcem Jeana-Paula, rovněž proslulého sochaře.
„Byla tam rivalita, byly problémy mezi mým dědečkem a Césarem,“ vysvětlil Paul Belmondo, syn Jean-Paula v červenci 2020 pro Non stop people. „Samozřejmě, život jde dál, a je jasné že příští generace si už nebudou pamatovat, že soška byla taky jeden z důvodů odmítnutí ceny. Otec tedy nakonec udělal ten vstřícný krok, aby se spor urovnal,“ dodal s odkazem na jeho přítomnost na Césarech v roce 2017. „Musím přiznat, že jsem byl velmi šťastný, když se mi ho podařilo přesvědčit,“ dodal toto úterý na RMC Alain Terzian, bývalý prezident Académie des César. „Dlouho říkal: Nevstoupím tam, z loajality k mému otci, který neměl rád Caesarovy sochy, protože si o něm myslel, že není opravdovým akademickým sochařem.“

video
play-rounded-fill
Share this Post