Belmondovy nebezpečné kousky 1

/ 15 října, 2022

video
play-rounded-fill
Při natáčení Muže z Ria (1964) si Belmondo kaskadérské práce užil vrchovatou měrou. K ruce měl svého kamaráda, zkušeného kaskadéra a koordinátora všech akcí Rémy Julienna, takže by se dalo říct, že natáčení probíhalo v pohodě. To ale nebyla tak úplně pravda. Šplhání po římse v desátém patře bylo namáhavé a riskantní, a zahrát uklouznutí stálo Jean-Paula hodně sil.
Proti tomu uskakování před jedoucími auty ze třech směrů se zdálo jako „odpočinková“ kaskadérská disciplína, i když, zvířený prach působil Belmondovi taky dost potíží, takže se musel orientovat s polozavřenýma očima.
Ale to nejhorší mělo teprve přijít: honička s padouchy na rozestavěné budově na okraji Ria působí už na pohled hodně naturalisticky. Šplhání po dřevěném lešení, sbitém pouze hřebíky, přechod po prkně v padesátimetrové výšce, a nakonec přesun z jedné budovy na druhou pouze za pomocí lana, a pod ním upevněné vaničky na maltu. A právě ona vanička se ukázala nejslabším článkem řetězu, když se zničehonic pod hercem utrhlo lano na kterém byla zavěšená. Tady už šlo docela do tuhého. Rémy Julien křičel na Belmonda z nižšího patra, ať se zavěsí rukama a nohama a pomalu se posouvá zpět. Fyzicky zdatný herec ho poslechl a po několika minutách napětí a hrůzy pro celý filmový štáb se nakonec Belmondo úspěšně spustil na betonový podklad nejvyššího patra. Kdyby se byl nedržel lana opravdu pevně rukama….no, radši nemyslet.

Share this Post