Dotěrný chlap (L’Emmerdeur)

/ 14 dubna, 2023

8.7/10
Země: Francie / Itálie
Rok: 1973
Žánr: komedie
Minutáž: 85 min
Pan Milan (Lino Ventura) je profesionální zabiják, který dostal svou obvyklou zakázku. Ubytoval se v třetím patře hotelu, odkud má perfektní výhled na příjezd osoby, kterou má sprovodit ze světa. Vše probíhá hladce až do chvíle, než se ve vedlejším pokoji ubytuje podomní prodejce košil Francois Pignon (Jacques Brel). Pignona právě (už poněkolikáté, ale zdá se naposled) opustila jeho přítelkyně, a nešťastný Pignon se rozhodne spáchat sebevraždu. Protože je ale smolař se vším všudy, jeho pokus oběsit se na rouře záchodové nádržky nevyjde, a do koupelny pana Milana se začne valit voda ze sousedního pokoje. Když se o nehodě dozví i správce hotelu, a odhalí Pignonovy sebevražedné sklony, chce zavolat policii. Pan Milan si rychle uvědomí, že přítomnost policie vedle jeho pokoje by byla velice nežádoucí, a chtě nechtě slíbí správci, že se o Pignona postará. Vše uklidí a posadí Pignona do pokoje s tím, že je vše vyřízeno. Ale opak je pravdou. Pignon se mu začne svěřovat a co hůř, začne být Milanovi vděčný, že mu zachránil život. Ale vděčnost takového smolaře může být víc na obtíž, než by si kdy mohl pan Milan představit.
Herecký koncert dvou nesourodých osobností pod režijní taktovkou Edouarda Molinara, na motivy divadelní hry Francise Vebera se hodně povedl. Lino Ventura se svou kamennou tváří, pod kterou ale přímo vidíme tryskat nahromaděnou zlobu na nebohého Jacquese Brela, který, ač původně zpěvák, se své role nešťastného a katastrofy hromadícího smolaře zhostil skvěle. Oběma pak sekunduje Jean-Pierre Darras jako psychiatr, který má vztah s přítelkyní Pignona, kterou si zahrála Caroline Cellier.
Nenápadnou, ale výbornou podkresovou hudbu dodal sám Jacques Brel ve spolupráci s François Rauberem.

Režie: Édouard Molinaro
Scénář: Francis Veber
Kamera: Raoul Coutard
Hudba: Jacques Brel, François Rauber

Jacques Brel, Lino Ventura, Caroline Cellier, Nino Castelnuovo, Xavier Depraz, Édouard Molinaro, Jean-Pierre Darras, Pierre Collet, Sylvain Lévignac, Pierre Forget, Jean-Louis Tristan, Serge Sauvion, Jacques Galland, André Valardy, Eric Vasberg, François Dyrek, Jean Franval, Michele Gammino, Liza Braconnier, Arlette Balkis
Share this Post