Pár slov autora k tomuto webu

1 2 3 4

  Jestli se ptáte proč vznikla tato stránka, odpověď je velice jednoduchá - protože stránky tohoto zaměření na českém internetu prostě nejsou. Je to s podivem, zvláště v dnešní době, kdy je webová síť doslova přecpána stránkami fanklubů toho a onoho filmu, či toho a onoho herce, herečky a podobně. Většinou jde ale o produkty dnešní doby, která kráčí s internetem ruku v ruce. V době herců, o kterých jsou tyto stránky, však žádné takové možnosti nebyly. O hvězdách stříbrného plátna bylo možné se dovídat pouze z tisku, či v pozdější době z televize. O nějakých barevných publikacích se spoustou fotek si tehdejší fanoušci mohli nechat jen zdát. Pokud ovšem opravdu toužili vidět svůj idol na vlastní oči, museli obětovat pár dní volna a vyrazit na premiéru jeho filmu nebo přímo na festival, jehož se hvězda zúčastnila. Dalo by se říci, že dnešní mladí návštěvníci festivalů, např. v Karlových Varech, nesou v sobě slábnoucího ducha této tradice. Ale to jsem trochu odbočil.
  Tyto stránky jsou věnovány francouzským hercům. Proč jsem se rozhodl právě pro ně? Z několika důvodů. Jednak jsem velký fanda francouzského filmu, zvláště období mezi lety 1960 až 1990. Podle mého názoru patří toto období mezi nejplodnější v celé historii francouzské kinematografie. V devadesátých letech a dále se bohužel poněkud rozplizává v duchu celosvětového modelu moderních filmů alá Hollywood a v podstatě dodnes bojuje o svou vlastní identitu (sami Francouzi to možná vnímají jinak).
  Ale vraťme se zpět do začátku druhé poloviny minulého století (málem jsem napsal našeho). Jména jako Jean Gabin, Jean Marais, Gerard Phillippe, Louis de Funes, Lino Ventura, Pierre Richard, Alain Delon a Jean-Paul Belmondo zná jistě každý. Právě tito se zasloužili vrchovatou měrou o popularitu francouzského filmu po celé Evropě i v zámoří. Málokdo už dnes zná ale například tyto jména: Jean-Claude Brially, Michel Constantin, Jean Rochefort, Pierre Vernier, Claude Brasseur, Jean-Louis Trintignant, Michel Beaune, Michel Calabru, Jean Lefevre, Bourvill, Bruno Cremer, Robert Hossein, Michel Bouquet, Bernard Blier, Michel Aumont, Michel Auclair. To všechno jsou neméně slavní herci, kteří se po boku prvně jmenovaných ocitali tu v malých, tu ve větších rolích a bez stínu jakékoli závisti "nahrávali" bezchybně svým slavnějším kolegům. Tak mohla vzniknout díla, která se dnes řadí k vrcholům francouzské filmové tvorby: U konce s dechem, Povídka o policajtovi, Dva muži ve městě, Bídníci (jak s Lino Venturou, Jeanem Gabinem, i nejnověji s J.-P. Belmondem z r.1995), Opice v zimě, Hračka, Gepard, Návrat Casanovy, Cesta zhýčkaného dítěte, Bláznivý Petříček, Velký flám, Tisíc a jeden recept zamilovaného kuchaře, Melodie podzemí a další.
  Ale nechci se tu zdlouhavě rozepisovat o všem, co mě zaujalo na francouzském filmu a tak již jen krátce. Vybral jsem si pro začátek šestici herců (Jean-Paul Belmondo, Alain Delon, Pierre Richard, Louis de Funes, Jean Gabin, Jean Marais), o kterých bych chtěl na těchto stránkách informovat. Dozvíte se jejich stručný životopis, filmografii, najde se i pár fotek z filmů i civilních a nějaké zajímavosti. Na stránkách pracuji průběžně takže mějte trpělivost, pokud někde něco bude zrovna chybět, budu se snažit to doplnit. Děkuji za případné ohlasy či připomínky. e-mail: tom.key@seznam.cz
Tom Key