Zde najdete stručné obsahy francouzských filmů. Budu se snažit databázi doplňovat.


Bídníci 20. století

(Les Misérables de Victor Hugo)
Příběh legendárního Jeana Valjeana se odehrává tentokrát v době 2. světové války, ve Francii okupované Německem. Je to jako blesk z čistého nebe. Němci okupují Francii a jejímu nezdolnému obyvatelstvu začínají ty nejbídnější časy. Avšak i v této době může zazářit dobré srdce člověka…
Henri Fortin je chudý a negramotný bývalý boxer. Ziman je bohatý židovský právník z Paříže. Během 2. světové války se jejich cesty setkají: když Fortin souhlasí s tím, že odveze Zimanovu rodinu do Švýcarska. Fortin žádá Zimana, aby mu během cesty předčítal Bídníky od Victora Huga. Ještě než se jejich cesta skončí, zdá se, že příběh z knihy a tahle cesta mají hodně společného…

Francouzský film
rok výroby: 1995
délka: 175 min.
hrají J. P. Belmondo, A. Girardotová, P. Khorsand, J. Marais
režie C. Lelouch

Piti piti pa

Originální název: L' Homme orchestre
Popis: Dívčí taneční skupina slaví pod vedením slavného manažera a choreografa Evanse úspěchy po celém světě. Uhlídat tento rej krasavic je však pro něj úkol vskutku heroický. Snad proto platí cosi o tom, že účel světí prostředky. Musí totiž udržet nejen profesionální kázeň, ale především i kázeň morální. Muži, to znamená vztah, sex, manželství, sňatek, dítě nebo cokoliv z toho - což pro dívku znamená konec kariéry, pro Evanse pak hledání nové tanečnice a pro soubor narušení disciplíny.
O to větší zděšení zavládne, když ve svém pokoji, uprostřed úspěšného turné, nalezne nemluvně. Je třeba zachovat chladnou hlavu, klid před děvčaty a především svou autoritu.

Rok výroby: 1970
Délka (min): 90
Typ filmu: komedie
Země: Francie, Itálie
Režie: Serge Korber
Scenář: Jean Halain, Serge Korber, Géza von Radványi
Hrají: Louis De Funes (Evan Evans), Noëlle Adamová (Françoise), Olivier De Funes (Philippe Evans), Paul Préboist (Ředitel), Puck Adamsová (Lina), Franco Fabrizi (Kamarád), Martine Kellyová (Tanečnice), Daniel Bellus

Muž z Ria

Originální název: L´Homme de Rio
Popis: Francouzský dobrodružný příběh Muž z Ria je jistě jedním z filmových předků Indiana Jonese. Vypráví totiž o neuvěřitelných dobrodružstvích mladého Francouze, pronásledujícího přes celý svět únosce své snoubenky, to vše kvůli bájnému pokladu zmizelé civilizace Malteků. Vojín základní služby Adrien Dufourquet přijíždí na týdenní dovolenou do Paříže za svou snoubenkou Agnes Villermosovou. Ta je však unesena tajemnými muži, kteří pátrají po třech soškách, jediných památkách na ztracenou civilizaci a současně klíčům k bájnému pokladu. Adrien je muž činu a proto se okamžitě vydá únosce pronásledovat. Jeho cesta vede z Paříže do Rio de Janeira, dále do hlavního města Brasilia, do hlubin brazilských pralesů a nakonec zpět do Paříže. To vše v příběhu, kde jedna údálost střídá druhou, scenerie se mění zázračnou rychlostí a hrdina se neustále ocitá v nebezpečí života, z něhož se mu daří uniknout vždy na poslední chvíli, a to jen proto, aby se vzápětí ocitl v dalším ohrožení.

Rok výroby: 1964
Délka (min): 110
Typ filmu: komedie, akční, dobrodružný, romantický
Země: Francie, Itálie
Režie: Philippe de Broca
Scenář: Daniel Boulanger, Philippe de Broca, Peter Fernandez, Ariane Mnouchkine, Jean-Paul Rappeneau
Hrají: Jean-Paul Belmondo (Adrien Dufourquet), Françoise Dorléacová (Agnčs Villermosa), Jean Servais (Profesor Catalan), Simone Renantová (Lola), Roger Dumas (Lebel), Daniel Ceccaldi (Inspektor), Milton Ribeiro (Tupac), Ubiracy De Oliveira (Pan Winston)

Jeden hot a druhý čehý

Originální název: La Zizanie
Pan Guillaume Daubray-Lacaze je zaníceným vynálezcem, majitelem malé továrničky a současně starostou provinčního městečka. Jeho energická žena Bernardette je naopak romantická zahradnice. Přesto si žijí poměrně spokojeným a poklidným životem. Problémy nastanou v okamžiku, kdy Guillaume získá kontrakt na tři tisíce kusů svého stroje na likvidaci exhalací z ovzduší. Potřebuje rozšířit výrobu a když se mu nepodaří získat státní pozemek a když se jeho žena rezolutně odmítne vzdát svého skleníku a záhonků, je nucen nastěhovat si výrobu do vlastního domu, doslova do vlastní ložnice. Aby měl kde skladovat nové stroje, rozhodne malou sabotáží zlikvidovat ženě zahrádku a to je ona poslední kapka, kterou pohár přeteče.Nejenže rozzlobená zahradnice opustí poněkud hlučnou domácnost, ale rozhodne se dokonce proti svému muži bojovat a v nadcházejících volbách kandidovat na místo starosty.

Rok výroby: 1978
Délka (min): 97
Typ filmu: komedie
Země: Francie
Režie: Claude Zidi
Scenář: Michel Fabre, Pascal Jardin, Claude Zidi
Hrají: Louis De Funes (Guillaume Daubray-Lacaze), Annie Girardotová (Bernadette Daubray-Lacazeová), Maurice Risch (Imbecil), Jean-Jacques Moreau, Genevieve Fontanel (Madam Berger), Jacques François, Georges Staquet, Mario David

Leon

Originální název: Léon
Profesionální zabiják, který nestřílí na ženy a děti, psychopatický policista, který střílí na každého, dvanáctiletá dívka, která by chtěla střílet na onoho policistu a kytka. To jsou hlavní figury na šachovnici úspěšného francouzského filmu. Odehrává se v New Yorku, kde v italské čtvrti žije osamělým životem stárnoucí profesionální vrah Leon. Stará se pouze o svou kytku, pije mléko a stýká se jen s mafiánským restauratérem Tonym, který mu obstarává zakázky. Jeho život se ovšem změní v okamžiku, kdy se seznámí s dvanáctiletou Mathildou, která žije v sousedství. Dívka jako jediná přežije pouze náhodou masakr své rodiny, kterou vyvraždil psychopatický policista z protidrogového oddělení Stansfield, protože mu dívčin otec ukradl část ze zásilky drog.Leon neochotně slíbí, že se o dívku postará, ale odmítne naučit ji zabijáckému řemeslu. Dívka totiž chce pomstít svého čtyřletého bratříčka, kterého jediného je jí z celé zabité rodiny líto. Mezi podivnou dvojicí vzniká neobvyklý vztah. Zatímco dívka se učí střílet, pere a uklízí, Leon se učí číst, psát a také mít rád a nemyslet jen na sebe. Mathilda náhodou vyslechne rozhovor Stansfielda s kolegou a sleduje vraha svého bratříčka až na ministerstvo spravedlnosti. Pronikne dokonce až do jeho kanceláře, ale je odhalena. Leon, který našel její vzkaz, zabije několik policistů a dívenku si odvede. Stansfield však zjistí, kdo je Leon, obklíčí jeho byt i dům a zmocní se Mathildy.Té se podaří nic netušícího Leona varovat. Začíná rozhodující střetnutí, ve kterém Leon likviduje jednoho Stansfieldova muže po druhém. Podaří se mu zachránit dívku a umožnit jí útěk, sám je však raněn. Stansfield povolá posily.

Rok výroby: 1994
Délka (min): 110
Typ filmu: thriller, drama, akční, krimi
Země: Francie, USA
Režie: Luc Besson
Scenář: Luc Besson
Hrají: Jean Reno (Léon), Gary Oldman (Norman Stansfield), Natalie Portmanová (Mathilda), Danny Aiello (Tony), Peter Appel (Malky), Willie One Blood (Willie Blood), Don Creech, Keith A. Glascoe

Frank Riva 2 - Kříž s hvězdou

Originální název: Frank Riva - La Croix étoilée
Jeho oči jsou chladné a srdce tvrdé - Alain Delon jako policista, který se nebojí pravdy.
Frank Riva, bývalý policista, který se úspěšně infiltroval do mafiánského klanu, se po dvaceti letech vrací do Paříže. Tenkrát musel narychlo odjet, protože po prozrazení byla na jeho hlavu vypsána odměna a znalo ho celé podsvětí. Nemohl se ani rozloučit, ani nic vysvětlit svým blízkým. Nyní se vrací, aby vypátral vraha komisaře pařížské kriminálky Marca-Antoina Rezzoniho. Tenkrát byli tři: Frank, Marc-Antoine a Xavier. Nyní je Marc-Antoine mrtev, Xavier je ředitelem policie a povolává Franka, aby skoncoval s klanem Loggiů. Frank je nucen znovu otevřít svou minulost. Ví dobře, že buď Loggiové nebo on sám.

Rok výroby: 2003
Délka (min): 92
Typ filmu: krimi
Země: Francie
Režie: Patrick Jamain
Hrají: Alain Delon (Frank Riva), J. Perrin, M. Darcová, S. von Kesselová, P. Leroy-Beaulieu


Ďábelsky váš

Originální název: Diaboliquement vôtre
Popis: Hlavní postavou příběhu je Pierre, který se jednoho dne probudí v nemocnici a od lékařů se dozví, že se svou manželkou Christiane přežili těžkou autonehodu, on však následkem zranění ztratil paměť. Christiane ho vezme domů, do jejich zámku, jehož jedinými dalšími obyvateli jsou rodinný přítel Freddie a čínský sluha Kim, který tajně touží po Christiane. Pierre se snaží vzpomenout, postupně si však začíná uvědomovat, že se na všem, co se děje, je něco divného a začíná si klást řadu otázek. Například proč s ním jeho žena nechce spát až do okamžiku, kdy se mu vrátí paměť. Navíc brzy zaslechne tajemné hlasy, které se ho snaží přimět k sebevraždě a kolem domu začne docházet k podivným nehodám. Pierre se snaží přijít záhadám na kloub a nakonec dojde k nečekanému odhalení, že vůbec není Christianiným manželem. Jeho skutečná manželka byla zavražděna Christinou a jejím milencem Freddiem. V okamžiku, kdy pravda vyjde najevo, však události naberou dramatický směr a zazní první výstřely.

Rok výroby: 1967
Délka (min): 98
Typ filmu: thriller, krimi
Země: Francie, Itálie, Německo
Režie: Julien Duvivier
Scenář: Jean Bolvary, Julien Duvivier, Paul Gégauff, Roland Girard, Louis Thomas
Hrají: Alain Delon (Pierre Lagrange), Senta Bergerová (Christiane), Sergio Fantoni (Freddie), Albert Augier, Renate Birgová, Marcel Gassouk, Georges Montant, Peter Mosbacher (Kim)

Uprchlíci

Originální název: Les Fugitifs
Popis: Bankovní lupič Jean Lucas, se chce po propuštění z věznice dát na správnou cestu. Jde si v klidu vybrat z banky své úspory. Ale banka je přepadena bohužel zcela neschopným či lépe řečeno politováníhodným amatérem. Lupič si vybere Lucase jako svého rukojmí. Marně se Lucas brání - už v tom znovu jede. A nikdo z policie mu neuvěří, že tentokrát je v tom zcela nevinně. Nakonec mu nezbyde, než se postarat o nešťastného lupiče i jeho malou dcerku. Dobrodružství a nebezpečí spojí ty tři poutem nejsilnějším...
Rok výroby: 1986
Délka (min): 95
Typ filmu: komedie, krimi
Země: Francie
Režie: Francis Veber
Scenář: Francis Veber
Hrají: Pierre Richard (François Pignon), Gérard Depardieu (Jean Lucas), Jean Carmet (Martin), Maurice Barrier (Duroc), Jean Benguigui (Labib), Philippe Lelievre, Roland Blanche (Idriss), Anais Bretová (Jeanne)

Dotek medůzy

Originální název: Medusa touch
Popis: Muž sleduje na televizní obrazovce poslední chvíle posádky vesmírné lodi Achilles 6, která osudně vybočila z původně stanovené dráhy, když ho někdo zabije několika silnými údery do hlavy těžkou soškou. Vyšetřování vraždy se chopí francouzský inspektor Brunel, který je právě na výměnné stáži v Londýně. Ačkoli oběť _ spisovatel John Morlar _ je už oficiálně dvě hodiny mrtvý, náhle začne chroptět. Okamžitě je převezen do nemocnice a napojen na přístroje. Jeho mozek vykazuje neuvěřitelně čilou činnost. Brunel vyhledá doktorku Zonfeldovou, Morlarovu psychiatričku.Ta mu vypráví podivné věci: Morlar měl přeludy, byl přesvědčen, že má sílu přinášet neštěstí a cítil se zodpovědný za vše zlé, co během jeho života postihlo lidi kolem něj. Bigotní irská chůva se od něho nakazila spalničkami a zemřela, rodiče, s nimiž jako chlapec trávil ne příliš šťastné dětství, porazilo auto, když stáli na okraji útesu a pozorovali moře, několik jeho nepřátel z dětských let zahynulo při velkém požáru školy. Doktorka pochopitelně podobným přeludům nevěří a svého pacienta léčí stejně jako ostatní, kteří k ní přijdou se svými problémy. Brunelovi vypráví i o nevydařeném Morlarově manželství, jeho znetvořeném dítěti, které zemřelo nedlouho po narození, a také o záhadné smrti jeho ženy Patricie, která zahynula spolu s milencem při autonehodě krátce potom, co svému muži oznámila, že ho opouští. Zdá se, že nejeden člověk _ soused, otec Patricie i další _ by měl motiv, proč podivínského muže zprovodit ze světa. Inspektor Brunel se však v souvislosti se spisovatelem začne spíš zajímat o problémy telekineze, jevu, při němž síla myšlenky ovlivňuje hmotu. Pacient je mezitím stále naživu a jeho mozek pracuje stále horečnatěji...

Rok výroby: 1978
Délka (min): 105
Typ filmu: thriller, drama, mysteriozní
Země: Velká Británie, Francie
Režie: Jack Gold
Scenář: John Briley, Peter Van Greenaway
Hrají: Richard Burton (John Morlar), Lino Ventura (Brunel), Lee Remicková (Doktor Zonfeld), Harry Andrews (Asistent komisaře), Alan Badel (Barrister), Marie-Christine Barraultová (Patricia), Jeremy Brett (Edward Parrish), Michael Hordern (Atropos)

Policajt

Originální název: Un flic
Popis: "Jediné city, které byl kdy člověk schopen vyvolat v policajtovi, jsou nedůvěra a podezření..." Takové je motto francouzského kriminálního filmu Policajt režiséra Jean-Pierra Melvilla. V tomto chladném, ale i s jistou dávkou neúprosného odstupu natočeném snímku se objevuje Alain Delon ve své obvyklé poloze tvrdého, uzavřeného a osamělého hrdiny. Jako komisař Coleman se dostane do rozporu mezi služební povinností a vztahem ke svému dávnému příteli. Simon, s jehož ženou má Coleman milostný poměr, je zapleten do přepadení banky a obchodu s narkotiky. A Coleman stojí náhle před nejtěžším rozhodnutím svého života...

Rok výroby: 1972
Typ filmu: krimi
Země: Francie, Itálie
Režie: Jean-Pierre Melville
Hrají: A. Delon, R. Crenna, C. Deneuveová, P. Crauchet...
Scenář: Jean-Pierre Melville

Tonoucí se stébla chytá

Originální název: Le Petit baigneur
Popis: Vítězem slavného závodu plachetnic v italském San Remu se stane Francouz André Castagnier se svou sestrou Charlotou na lodi Plaváček, prototypu plachetnice zcela převratné konstrukce, který navrhl a postavil sám André, konstruktér loděnice Louise-Philippa Fourchauma. Jejich loď navíc získá prestižní cenu za nejlepší konstrukci. Jenže právě v tu chvíli se jiná loď, kterou navrhl, potopila při slavnostním spouštění na vodu a dokonce před zraky ministra. Cholerický majitel filmy Fourchaume mladého konstruktéra vyhodí, jenže vzápětí dorazí italský podnikatel Marcello Cacciaperotti, který využil příležitosti a přináší dvě stovky objednávek na úspěšného Plaváčka. Zoufalý Fourchaume přemulví manželku Marii, aby mu pomohla svým šarmem přemluvit Andrého k návratu do podniku a bez meškání se vydá na cestu. Současně s ním však vyráží do Andrého rodné vesnice také konkurence v podobě podnikavého Cicciaperotiho. Už samotná cesta a snaha najít dům poněkud svérázné rodiny Castagnierových je dobrodružstvím a což teprve, když je Fourchaume u cíle. Než se vzpamatuje, vymámí z něj Andrého bratr, pastor Henri, příspěvek na opravu místního kostela, má potíže s autem, porouchanými závorami, s Andrého dalšími vynálezy jako je obojživelný kajak, ale hlavně s Cacciaperottim, který se mu všemožně snaží zabránit v domluvě s Andrém a sám využít všech příležitostí k podpisu smlouvy.

Země: Itálie-Francie
Typ filmu: komedie
Rok výroby: 1967
Délka (min): 96
Hrají: Colette Brossetová, Pierre Dac, Louis De Fune`s, Robert Dhéry, Franco Fabrizi, Michel Galabru, Jacques Legras
Scénář: Colette Brosset, Jean Carmet, Robert Dhéry, Albert Jurgenson, Michel Modo, Pierre Tchernia
Režie Robert Dhéry

Piráti (4)

Originální název: Caraibi
Popis: Malinche vytáhne Malasorta z moře a zachrání mu život. Zotavuje se i zraněný Dubois, pak se ale jeho stav začne zhoršovat. Izabella netuší, že má kolem sebe zrádce, kteří slouží Cornerovi a snaží se Duboise otrávit jídlem. Mezitím se guvernér s Excelencí Cornerem dohodnou, že jejich armáda srovná domorodé vesnice se zemí. Po vykonání pronásledují prchající indiány až do hlubin tajemné pyramidy. Náčelník indiánů ví, že dobyvatelé lační po zlatě - a v pyramidě je ukryt nejen jejich poklad, ale i stovky svitků látek, na kterých je popsán osud všech příslušníků jeho národa, snaží se proto svůj národ i poklad z pyramidy zachránit.

Země: Itálie-Německo-Francie
Typ filmu: dobrodružný seriál
Rok výroby: 1999
Hrají: N. Rogers, P. Seganti, R. Girone, M. Adorf, J. Nitschová...
Režie L. Bava

Poloviční šance

Originální název: Une chance sur deux
Popis: Alice se dostala do vězení díky své životní vášni - luxusním autům, které ukradne, projede se v nich a pak je nechá spořádaně stát. Měsíc po smrti své matky dostane kazetu, ve které se jí matka svěří, že se ve svém mládí zamilovala do dvou mužů najednou, každý z nich tedy má poloviční šanci, že byl otcem její dcery. Po propuštění z vězení Alice postupně navštíví majitele autobazaru Léa Brassaca (Belmondo), bývalého legionáře, a zámožného lupiče klenotů Juliena Vignala (Delon). V první chvíli se oba brání, ale zakrátko je posedne otcovská láska, žárlivost a řevnivost. Alice je mladá a krásná, a tak netrvá dlouho a přivolá řadu problémů. Potíž je v tom, že se dostane do sporu zrovna s ruskou mafií, která se snaží ovládnout celou Francouzskou riviéru. Oba "hoši" si tedy připomenou staré dobré časy, kdy používali svou sílu, dobrou mušku, odvahu a kdy se často velmi dobře bavili. Nestárnoucí hvězdy francouzského filmu si v akční komedii s chutí zahrály s mladou, neméně známou herečkou a zpěvačkou Vanessou Paradis.

Rok výroby: 1996
Délka (min): 110 Typ filmu: thriller, komedie, akční, dobrodružný
Země: Francie
Režie: Patrice Leconte
Scenář: Patrick Dewolf, Serge Frydman, Patrice Leconte, Bruno Tardon
Hrají: Jean-Paul Belmondo (Léo Brassac), Alain Delon (Julien Vignal), Vanessa Paradisová (Alice Tomasoová), Eric Defosse (Carella), Aleksandr Yakovlev, Valeri Gatayev (Anatoli Sharkov), Michel Aumont (Ledoyen)

Blázni ze stadionu

Originální název: Les Fous du stade
Popis: Čtveřice mladých mužů se vypravila na prázdniny na venkov, aby si tu užila slunce, vody a hlavně příjemného nicnedělání. Nakupovat chodí k obchodníkovi Julesovi do blízké vesničky. Vychytralý majitel obchůdku dokáže využít i toho, že jeho půvabná dcera padla mládencům - zejména Gérardovi - do oka. A tak mladíci - oblíbení Les Charlots - se nejen nechají v obchodě okrádat, zapojí se do výzdoby města, a dokonce obléknou i závodnické dresy. A tak, pro přízeň krásné dívky v zápalu boje zapomenou i na svou vysněnou dovolenou. Ve francouzské komedii Blázni ze stadiónu se znovu přesvědčíme, že mladí muži ze skupiny Les Charlots se jen tak lehce nevzdávají!

Rok výroby: 1972
Délka (min): 85
Typ filmu: komedie
Země: Francie
Režie: Claude Zidi
Scenář: Jacques Fansten, Claude Zidi
Hrají: J.-G. Fechner, G. Rinaldi, J. Sarrus. P. Preboist ...

Konec sázek

Originální název: Rien ne va plus
Popis: Atraktivní Betty a o něco starší Viktor si našli zvláštní zábavu. Betty je velmi svůdná žena a muži se na ni jen lepí. Díky tomu povedený páreček okrádá dobře situované muže, které si vyhlédne v kasinech a luxusních restauracích. Betty a Viktor však mají svou morálku: neokradou svou oběť úplně, ale nechají jí v peněžence tolik, aby krádež nebyla příliš nápadná a bolestná.

Rok výroby: 1997
Délka (min): 105
Typ filmu: thriller, komedie, krimi
Země: Francie, Švýcarsko
Režie: Claude Chabrol
Scenář: Claude Chabrol
Hrají: Isabelle Huppertová (Betty), Michel Serrault (Victor), François Cluzet (Maurice), Jean-François Balmer (Monsieur K), Jackie Berroyer (Chatillon), Jean Benguigui (Guadeloupe Gangster), Mony Dalmesová (Signora Trottiová)

Muž z Acapulca

Originální název: Le Magnifique
Popis: Bob Saint-Clare je nejschopnějším agentem na světě. Železné nervy, svaly z ocele, urostlá postava, obávaný protivník a neodolatelný svůdník, který střelbu a karate ovládá stejně dokonale jako hru na klavír a poezii. Není divu, že je tím jediným, kdo dokáže pomoci plukovníku Collinsovi, jehož agenty likviduje v Acapulcu neznámý hrozivý protivník. Bob se o tom přesvědčí už během mezipřistání v Paříži, kde mu neznámý pošle jeho informátora se sekerou v hlavě a Bob na oplátku hravě odhalí a zlikviduje po přistání v Mexiku řadu jeho mužů ukrytých v různých převlecích na různých místech. Setká se se svou spojkou, krásnou Arianne a společně s ní odrazí útok žabích mužů, kteří je napadnou v jejich přepychovém bungalovu. Jenže pak se objeví uklízečka se svým vysavačem, který všechno zmaří. Vytrhne totiž z tvůrčího zaujetí spisovatele Francoise Merlina, který je autorem už jedenačtyřiceti románů o příhodách nepřemožitelného agenta a právě dokončuje další. Na rozdíl od svého hrdiny se však nemotorný Francoise neustále potýká nejen s všedními starostmi, ale také s nedostatkem peněz, a to navzdory skutečnosti, že jeho romány hltají po světě miliony čtenářů. Své trable si spisovatel vybíjí pouze tím, že všechny, kteří mu komplikují a znepříjemňují život, přenáší do svých románů jako záporné postavy, se kterými si jeho agent Bob hravě poradí. Svého lakomého nakladatele Charrona, který na něm vydělává velké peníze, ale odmítá mu vyplácet zálohy, projektuje do role svého úhlavního nepřítele, Karpofa a Arianne má svůj předobraz v půvabné sousedce, studentce sociologie Christine. Ta si jednoho dne půjčí jednu jeho knihu, aby s její pomocí mohla napsat sociologickou studii o důvodech obliby podobné literatury, což si Francois špatně vyloží a začne se o ni ucházet stylem svého hrdiny Boba. Tím však u dívky neuspěje. Francois už má dost krvavých dobrodružství, sní o kvalitní knize, kterou chtěl kdysi napsat a rozhodne se svého agenta zlikvidovat. Bobovi se náhle nic nedaří, dostane rýmu, přehlédne Karpofovu léčku a nakonec je pohřben v masovém hrobě. Jenže to zdaleka není konec románového hrdiny ani jeho stvořitele...

Rok výroby: 1973
Délka (min): 95
Typ filmu: komedie, akční
Země: Francie, Itálie
Režie: Philippe de Broca
Scenář: Philippe de Broca, Vittorio Caprioli, Jean-Paul Rappeneau, Francis Veber
Hrají: Jean-Paul Belmondo (Bob Saint-Clair), Jacqueline Bissetová (Tatiana), Vittorio Caprioli (Karpof), Hans Meyer (Plukovník Collins), Monique Tarbesová (Paní Bergerová), Mario David, Bruno Garcin (Pilus)

Petrolejářky

Originální název: Les Pétroleuses
Popis: Ženský sesterský gang Frenchieho Kinga vedený Louisou po řadě bankovních loupeží přepadne další vlak, v němž cestuje právoplatný majitel bohatého ropného naleziště na ranči Little Peak dr. Miller. Díky úspěšné loupeži se dostane do rukou sesterského gangu kupní smlouva na ranč, kdežto sourozeneckému kladu bratrů Sarrazuinových vedených Marií mapa naleziště. Zatímco se zraněný dr. Miller léčí, obě skupiny zahájí rafinovaný boj o ranč, který obsadí se sestrami Louisa a předstírá, že je dr. Millerová; přitom tuší, že velkorysá nabídka Marie na odkoupení ranče vyplývá z jeho skryté hodnoty. Pětice sester usiluje ženskými prostředky o vymámení tajemství ranče ze čtveřice bratrů Sarrazinových, vzájemně podléhají kouzlu opačného pohlaví, chladnou hlavu si udrží jen Louisa a Marie…

Rok výroby: 1971
Délka (min): 94
Typ filmu: western, komedie
Země: Francie, Itálie, Španělsko, Velká Británie
Režie: Christian-Jaque, Guy Casaril
Hrají: B, Bardotová, C. Cardinalová, P. Shepardová, J. M. Pollard, M. Presleová...
Scenář: Marie-Ange Aniex, Daniel Boulanger, Clément Bywood, Guy Casaril, Eduardo Manzanos Brochero, Jean Nemours

Asterix a Obelix

Originální název: Astérix et Obélix contre César
Popis: Fantastická komedie osvědčeného režiséra Clauda Zidiho je první hranou verzí populárních comicsů o dvou svérázných galských hrdinech. Jejich rodná vesnice dokáže vzdorovat římským kolonizátorům díky zázračnému posilujícímu nápoji mága Panoramixe. Stateční Galové se tentokrát utkají s prohnaným římským guvernérem Detritusem, jenž se chce zmocnit nápoje a uchvátit moc vládci Caesarovi...
Scénář, který napsal režisér filmu Claude Zidi společně s Gérardem Lauzierem, je kombinací nejznámějších comicsových motivů a neohrožený, lstivý Asterix se svým dobráckým a nepřemožitelným přítelem Obelixem se v něm kupodivu staví na stranu Caesara, kterého chce svrhnout prohnaný guvernér Detritus a to za pomoci kouzelného nápoje, vyráběného galským mágem Panoramixem. Po několika neúspěšných pokusech se mága skutečně zmocní, a jako by to nestačilo objeví se ve vesnici podvodník Prolix se svými kupmány Anorexisem a Alkoholixem. Svými věštbami totiž značně zkomplikuje situaci ve vesnici a způsobí hrdinům nejednu horkou chvilku.

Rok výroby: 1999
Délka (min): 109
Typ filmu: komedie, dobrodružný
Země: Francie, Německo, Itálie
Režie: Claude Zidi
Scenář: Terry Jones, Gérard Lauzier, Claude Zidi
Hrají: Christian Clavier (Astérix), Gérard Depardieu (Obélix), Roberto Benigni (Lucius Detritus), Michel Galabru (Abraracourcix), Claude Piéplu (Panoramix), Daniel Prévost (Prolix), Pierre Palmade (Assurancetourix)


Rudé slunce

Originální název: Soleil Rouge
Popis: Cesty osudu jsou nevyzpytatelné - drsný muž Divokého západu Link určitě nepředpokládal, že jednou bude spolupracovat s potomkem japonských samurajů. Právě jemu ale má jednoho dne poskytnout doprovod na cestě do Washingtonu, kam vyslanec japonského císaře veze vzácný dar pro amerického prezidenta. Netradiční western vznikl ve francouzsko-italsko-španělské koprodukci.

Rok výroby: 1971
Délka (min): 112
Typ filmu: western
Země: Francie, Itálie, Španělsko
Režie: Terence Young
Scenář: Laird Koenig, Denne Bart Petitclerc, William Roberts, Lawrence Roman
Hrají: Ch. Bronson, A. Delon, U. Anderssonová, T. Mifune, Capucine, B. Barry...

Tři mušketýři

Originální název: Les Trois mousquetaires
Popis: Plancheta, d´Artagnanova sluhu, si s komikou sobě vlastní zahrál populární Bourvil. V roli d´Artagnana uvidíme kdysi slavného francouzského milovníka Georgese Marchala, herce Comédie-Francaise, který se později objevil v několika Buňuelových filmech. Každá adaptace Tří mušketýrů má svou zvláštnost, tento filmový příběh starý padesát let voní po Francii a má kouzlo staré, poctivé romantiky.

Rok výroby: 1953
Délka (min): 116
Typ filmu: dobrodružný
Země: Francie, Itálie
Režie: André Hunebelle
Scenář: Michel Audiard, Alexandre Dumas pere
Hrají: Bourvil, G. Marchal, G. Cervi, Jacques François, J. Martinelli...


Purpurové řeky

Originální název: Les Riviéres pourpres
Popis: Z Paříže přijíždí do odlehlé alpské oblasti slavný specialista komisař Pierre Niemans, aby pomohl místním policistům při vyšetřování podivné brutální vraždy. Její obětí se stal Rémy Caillois, odborný asistent zdejší památné univerzity. Jeho zohavené tělo našla mladá horolezkyně Fanny Ferreirová na nepřístupném místě vysoko na skále. Niemans zjistí, že byl muž před smrtí podroben krutému mučení, že má po těle řezné rány, odborně amputované ruce a vyříznuté oči. Při seznamování s prostředím se od místních četníků dozví, že univerzita je velmi stará a její rektor nejmocnějším mužem v okolí, který prakticky ovládá nejen univerzitu, ale také přilehlé městečko. Navštíví bývalého univerzitního profesora, od kterého získá řadu dalších důležitých a svým způsobem šokujících informací o životě v údolí a na univerzitě.
O dvě stě kilometrů dál, v podhorském městečku Sarcaz je mladý policista Max Kerkerian pověřen vyšetřováním vandalského činu, při kterém kdosi zhanobil hrob desetileté Judith, kterou v roce 1982 zabil na dálnici kamion. Současně policista vyšetřuje také podivné vloupání do místní školy. Zjistí, že se tu ztratily materiály týkající se právě Judith. Niemans provázející Fanny, která otevřeně pohrdá univerzitou i policisty, objeví v ledové jeskyni další mrtvé znetvořené tělo. Je to lékař místní porodnice Philipp Sertys, který je podle vyšetřování Maxe hlavní podezřelý ze zhanobení Judithina hrobu. Oba policisté se náhodou setkají v jeho bytě. Společně pokračují v dalším pátrání a společně také objeví další zmučené tělo, které patří místnímu očnímu lékaři. Vrah je ještě v domě, ale přes snahu obou policistů jim uteče. Další vyšetřování přinese překvapivé zjištění. Podle daktyloskopů byla vrahem údajně mrtvá Judith. Další pátrání je přivede ke Cailloisově k nedokončené rigorózní práci o vytvoření dokonalého člověka. Ve chvíli, kdy se před nimi začne vynořovat možné pozadí zločinů, pokusí se je na dálnici zabít těžký kamion. Policisté se s vypětím všech sil ubrání a útočníka zabijí. Ukáže se, že jím byl rektorův syn. Max vzápětí vysloví své podezření nejen pokud jde o totožnost vraha, ale také motiv jeho činů. Potvrdí se jejich podezření?

Rok výroby: 2000
Délka (min): 106
Typ filmu: thriller, krimi
Režie: Mathieu Kassovitz
Scenář: Mathieu Kassovitz
Hrají: Jean Reno (Pierre Niémans), Vincent Cassel (Max Kerkerian), Nadia Fare`sová (Fanny Ferreirová), Dominique Sandaová (Sister Andréeová), Karim Belkhadra (Kapitán Dahmane), Jean-Pierre Cassel (Dr. Bernard Chernezé), Didier Flamand (Dean)

Indočína

Originální název: Indochine
Krátký popis: Příběh velké osudové lásky, která se stala legendou ještě za života obou milenců, se odehrává v Indočíně třicátých let, v době, kdy byl Vietnam francouzskou kolonií. Hlavním artiklem okupované země se stal kaučuk a Francouzi vlastnili velké plantáže, na kterých zaměstnávali domorodce. Eliane se narodila v Indočíně a vedení plantáží svého otce převzala postupně plně do svých rukou. Sebevědomá, energická žena, však žije sama, pouze se svou adoptivní dcerou, domorodou princeznou, jejíž rodiče zahynuli. Vášeň a láska, kterou Eliane náhle pocítí k mladému francouzskému důstojníkovi ji začíná pohlcovat. V životě takovýchto žen však láska jen zřídka dochází naplnění. Jean-Baptiste, pro kterého je Eliane ochotna všeho se vzdát, se zamiluje právě do její šestnáctileté dcery a tento "nerovný" pár se snaží uprchnout před nepřízní osudu.

Rok výroby: 1992
Délka (min): 148
Typ filmu: drama, romantický
Režie: Régis Wargnier
Hrají: Catherine Deneuveová, V. Perez, J. Yanne, D. Blancová, L. Dan Pham...
Scenář: Erik Orsenna, Louis Gardel, Catherine Cohen, Régis Wargnier


Kdo jinému jámu kopá (2/2)

Originální název: L' Aîné des Ferchaux
Krátký popis: Ferchaux je bohatý a především mocný podnikatel, který svou pozici získal především díky kontraktům na velké africké přehrady. Řada lidí ve vysokých finančních a politických kruzích se ho bojí. Mnoha lidem záleží na tom, aby byl zničen. Jeho Achillovou patou je jeho mladší bratr, který na rozdíl od Paula, jenž se toulá po celém světě, žije svůj ustrašený život v Paříži. A tam také policie zasáhne jako první. Paul si je velmi dobře vědom, že bratr dlouho ve vězení nevydrží, na to je příliš křehký a psychicky labilní.
Paul je v krizi a potřebuje se obklopit silnými a oddanými lidmi. Když mu dá výpověď jeho řidič a vlastně pravá ruka, přijme na jeho místo ambiciózního mladíka, který ví co chce a který postupně ztrácí zábrany. Osudovou se pro něho stává i Maud - finanční poradkyně a zároveň milenka toho "správného" muže, kterého Paul potřebuje. Vysoká hra začíná.
Rok výroby: 2001
Délka (min): 180
Typ filmu: drama, thriller
Země: Francie
Režie: Bernard Stora
Scenář: Georges Simenon, Bernard Stora
Poznámka autora webu: Není jistě bez zajímavosti, že adaptaci téhož románu G. Simenona natočil Belmondo již v roce 1963 jako celovečerní film pod stejným názvem (v režii Jean-Pierra Melvilla). Tenkrát ovšem nehrál starého pána Ferchauxe, ale mladíka Michela Maudeta (v nové verzi Mike Baudet - hraje Sami Naceri) kterého přijme Paul Ferchaux do svých služeb. V nové televizní verzi se objeví po Belmondově boku pár starých hereckých přátel z dob jeho akčních detektivek, jako například Pierre Vernier (komisař Rožinski z Dobrodruha) nebo Claude Brosset (gangster Achill z Policajt nebo rošťák). Také mimo jiné dcera Gerarda Depardiea Julie.


Manželé z roku II.

Originální název: Mariés de l'an II
Krátký popis: Nicolas Philibert byl nalezenec. Vyrostl v rodině obchodníka s vínem v Nantes Gosselina. Když dospěl, oženil se s jeho dcerou Charlottou. Bylo to 16. února 1786. Ctižádostivé a domýšlivé dívce však prostý Nicolas nestačil, a zakoukala se do bohatého barona. Žárlivý Nicolas barona zabil, a nezbylo mu, než si zachránit život útěkem do Ameriky. Přeplul oceán jako černý pasažér s prázdnou kapsou, ale za chvíli si vedl k oltáři dceru největšího boháče v kraji. Jenže těsně před osudným "ano", vyšlo najevo, že Nicolas má jednu ženu ve Francii. A právě v té době tam zuřila, nebo vítězila (?) revoluce. A jednou z jejích vymožeností byl zákon o rozvodu. A tak Nicolas znovu nasedl na loď. V rodné Francii ho čekalo nejedno překvapení a nás výborná komedie s nepřekonatelným Jean-Paulem Belmondem!

Rok výroby: 1971
Délka (min): 98
Typ filmu: komedie, akční, dobrodružný, historický
Země: Francie, Itálie, Rumunsko
Režie: Jean-Paul Rappeneau
Scenář: Daniel Boulanger, Maurice Clavel, Jean-Paul Rappeneau, Claude Sautet
Hrají: Jean-Paul Belmondo (Nicolas Philibert), Marlene Jobertová (Charlotte), Laura Antonelliová (Pauline), Michel Auclair (Prince), Georges Beller (Simon), Pierre Brasseur (Gosselin), Paul Crauchet (Public Prosecutor)

Prohnilí proti prohnilým

Originální název: Ripoux contre ripoux
Krátký popis: Šarmantně nenucený Philippe Noiret a Thierry Lhermitte představují pařížské policisty, kteří si zavedli na Montmartru úplatky a pohodlně z nich žijí. Udržují intimní vztahy s prostitutkami, dávají si dobré jídlo a příjemně si povídají. Leč jeden z nich zatouží po povýšení a náhle se snaží být pracovitým policistou. Rovnováha kumpánů i celé čtvrti se tak naruší...

Rok výroby: 1990
Délka (min): 107
Typ filmu: komedie, krimi
Země: Francie
Režie: Claude Zidi
Scenář: Didier Kaminka, Claude Zidi
Hrají: Philippe Noiret (René Lesbuch), Thierry Lhermitte (François), Guy Marchand (Guy Brisson), Jean-Pierre Castaldi (Jean-Pierre Portal), Grace De Capitaniová (Natasha), Line Renaudová (Simone), Michel Aumont (Bioret)

Prohnilí

Originální název: Les Ripoux
Krátký popis: Filmu dominuje nejen herecký výkon Philippa Noireta, ale také ulice a uličky, atmosféra pařížského Montmartru přeplněného všemi barvami pleti, drobnými přestupky proti zákonu i skutečnými zločiny. Ve svém rajónu si policista René vybudoval za dlouhá léta služby dokonalý systém, jak "vycházet" se svými ovečkami i se svým platem. Jednoho dne však dostane mladého partnera, který se ohání zákonem a policejní etikou na každém kroku. René nechce ponechat nic náhodě a snaží se mladého policistu přivést na "správnou" cestu všemi možnými prostředky.

Rok výroby: 1984
Délka (min): 107
Typ filmu: komedie, krimi
Země: Francie
Režie: Claude Zidi
Scenář: Didier Kaminka, Claude Zidi
Hrají: P. Noiret, T. Lhermitte, G. De Capitaniová, J. Guiomar

Magická hlubina

Originální název: Le Grand bleu
Krátký popis: Nekonečné hlubiny moře. Místa, kde vládne věčný klid, stejné jako v hlubinách kosmu. Jaques - potápěč, který dosáhl bez dýchacího přístroje hloubek jako žádný jiný člověk. Enzo - Jaquesův přítel a soupeř, který se mu chce vyrovnat a překonat ho. Joanne - žena, která Jaquesa miluje, ale ví, že jeho srdce patří moři. Moři, které je všechny tři spojilo dohromady a které se stalo jejich osudem.

Ocenění: Film získal dva Césary za hudbu a zvuk.
Rok výroby: 1988
Délka (min): 168
Typ filmu: drama, dobrodružný, romantický
Země: Francie, USA, Itálie
Režie: Luc Besson
Scenář: Luc Besson, Robert Garland, Marilyn Goldin, Jacques Mayol, Marc Perrier
Hrají: Rosanna Arquetteová (Johanna Bakerová), Jean-Marc Barr (Jacques Mayol), Jean Reno (Enzo Molinari), Paul Shenar (Dr. Laurence), Sergio Castellitto (Novelli), Jean Bouise (Strýc Louis), Marc Duret (Roberto)

Útěk

Originální název: Le Carapate
Krátký popis: Ve svých komediálních rolích vystupuje Pierre Richard vždy jako nemotorný hrdina, který dokáže způsobit velkolepé katastrofy. Ve filmu Gérarda Ouryho Útěk komplikuje život sobě i druhým jako advokát, kterému se sice nepodaří dostat z vězení svého klienta, nicméně se samozřejmostí sobě vlastní se připlete do vzpoury vězňů a nechtěně dopomůže svému gangstříkovi k útěku. Tisk i policie ho označí za komplice a Richard, coby advokát Duroc, prchá přes celou Francii. Je okouzlující a ve své bezbrannosti občas i "trochu" nebezpečný.

Rok výroby: 1978
Délka (min): 100
Typ filmu: komedie
Země: Francie
Hrají: P. Richard, V. Lanoux, R. Bussieres, J.-P. Darras..
Režie: Gérard Oury
Scenář: Gérard Oury, Daniele Thompson

Dárek

Originální název: Le Cadeau
Krátký popis: Bankovní účetní Grégoire Dufour se rozhodne odejít předčasně do důchodu. Ví, že ho doma čekají věčné ranní hádky jeho syna a dcery a kromě toho bude i nadále jeho ranní káva studená, protože manželka Antonella pokaždé zapomene něco koupit. Už se ale rozhodl, čeká ho jen poslední služební cesta do Milána. V bance se musí vše s kolegy patřičně oslavit a jak bývá zvykem, všichni se složí na dárek na rozloučenou. Ale kolega Dufour nepije, nekouří a nemá žádné záliby. Dárek se přesto koupit musí a nejlépe co nejoriginálnější.
Nic netušící Grégoire nastoupí do vlaku do Milána a to je náhoda!... jeho kupé si vybere svůdná, krásná, luxusně oblečená žena. A další náhoda nenechá na sebe dlouho čekat - okouzlený úředníček nedokáže včas vystoupit v Miláně a "nechtěně" pokračuje do Benátek. Co by tomu asi řekla jeho manželka, Claudia Cardinaleová, která dál doma vaří studenou kávu?

Rok výroby: 1982
Délka (min): 100
Typ filmu: komedie
Země: Francie, Itálie
Režie: Michel Lang
Hrají: P. Mondy, C. Cardinaleová, C. Goldsmithová, J. Francois
Scenář: Michel Lang, Italo Terzoli, Enrico Vaime

Hrabě Monte Christo (2/4)

Originální název: Le Comte de Monte Cristo

Krátký popis: S velkými ambicemi sáhli francouzští tvůrci znovu po slavném románu Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo. Ve čtyřdílném filmu se soustředili především na pomstu Edmonda Dantese - jeho dokonalý, rafinovaný plán, jak po dvaceti letech zničit ty, kteří mu vzali nejlepší léta jeho života, svobodu, snoubenku, otce a čest. V nádherných kostýmech a dekoracích se vrátíme do Paříže roku 1838 a opět prožijeme krutý osud mladého marseillského kapitána a opět se budeme ptát po smyslu pomsty, která ničí nejen viníky.

Rok výroby: 1998
Délka (min): 400
Typ filmu: dobrodružný, romantický
Země: Francie, Německo, Itálie
Režie: Josée Dayan
Scenář: Didier Decoin, Alexandre Dumas pere
Hrají: Gérard Depardieu (Edmond Dantes), Ornella Mutiová (Mercédes), Jean Rochefort (Fernand Mondego), Pierre Arditi (Villefort), Florence Darelová (Camille de la Richardais), Christopher Thompson (Maximilien Morel), Stanislas Merhar (Albert de Morcerf)


Zabiják

Originální název: Le Tueur
Krátký popis: Georges Gassot, čtyřnásobný vrah, byl převezen na psychiatrickou kliniku, kde se podrobuje léčbě elektrošoky. Gassotovi se s pomocí bratra Francoise podaří z psychiatrie uprchnout. Divizní komisař Le Guen,. Který ho již jendou zatkl, odjíždí pátrat do Marseille. Tam se skutečně Gassot skrývá u svého bratra, který mu zařizuje i útěk ze země. Gassot se seznámí s prostitutkou Gerdou, kterou chce vzít do Ameriky s sebou, a proto zastřelí jejího pasáka. Le Guen záměrně pouští do novin informace, které mají Gassota dovést zpět do Paříže. To se sice podaří, ale Gassot, s další vraždou na kontě, opět prchá. Le Guen líčí další léčku, ale ani ta nevychází a Gassotovy oběti přibývají...

Rok výroby: 1972
Délka (min): 87
Typ filmu: drama, krimi
Země: Francie, Itálie, Německo
Režie: Denys de La Patelliere
Scenář: Pascal Jardin
Hrají J. Gabin, F. Testi, U. Glasová, J. Richard, G. Depardieu

Hrabě Monte Christo (2/4)

Originální název: Le Comte de Monte Cristo

Krátký popis: S velkými ambicemi sáhli francouzští tvůrci znovu po slavném románu Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo. Ve čtyřdílném filmu se soustředili především na pomstu Edmonda Dantese - jeho dokonalý, rafinovaný plán, jak po dvaceti letech zničit ty, kteří mu vzali nejlepší léta jeho života, svobodu, snoubenku, otce a čest. V nádherných kostýmech a dekoracích se vrátíme do Paříže roku 1838 a opět prožijeme krutý osud mladého marseillského kapitána a opět se budeme ptát po smyslu pomsty, která ničí nejen viníky.

Rok výroby: 1998
Délka (min): 400
Typ filmu: dobrodružný, romantický
Země: Francie, Německo, Itálie
Režie: Josée Dayan
Scenář: Didier Decoin, Alexandre Dumas pere
Hrají: Gérard Depardieu (Edmond Dantes), Ornella Mutiová (Mercédes), Jean Rochefort (Fernand Mondego), Pierre Arditi (Villefort), Florence Darelová (Camille de la Richardais), Christopher Thompson (Maximilien Morel), Stanislas Merhar (Albert de Morcerf)


Lovec hlav

Originální název: L' Alpagueur
Krátký popis: Stopař je nájemný žoldák, tzv. lovec hlav, který obchází policejní metody a za peníze řeší zapeklité kriminální případy. Je v této práci špičkový, i když k ní má poněkud svérázný přístup. Teď je na stopě zákeřnému zločinci Gérardu l´Epervierovi zvanému Jestřáb, který má na svědomí nejen loupeže, ale i vraždy. Aby totiž po sobě zahladil všechny stopy a svědky, po akci vždy mladíky, které si najímá na "špinavou práci", nemilosrdně likviduje. Stopař mu ale šlape na paty, takže bude zřejmě nutné ho odstranit...

Rok výroby: 1976
Délka (min): 110
Typ filmu: thriller, krimi
Země: Francie
Režie: Philippe Labro
Scenář: Philippe Labro, Jacques Lanzmann
Hrají: Jean-Paul Belmondo (Roger Pilard), Bruno Cremer (Epervier), Jean Négroni (Spitzer), Patrick Fierry (Costa Valdez), Jean-Pierre Jorris (Salicetti), Victor Garrivier (Doumecq), Claude Brosset (Granier)

Situace je vážná, nikoli však zoufalá!

Originální název: La Situation est grave... mais pas désespérée
Podnikatel Bertrand Duvernois má velké plány a k jejich uskutečnění nutně potřebuje přímluvu ministra Mazarda. Taková záležitost se nejlépe projednává v soukromí, Bertrand tedy pozval politika na víkend do zámku své snoubenky. Mazardovi to přišlo vhod, neboť s sebou mohl vzít utajovanou milenku. Diskrétní atmosféra ale rázem vezme za své, když se v zámeckém parku začne ozývat střelba a všude se to přímo hemží uniformami a novináři. Z vězení totiž uprchl trestanec, jehož matka bydlí v sousedství, a policisté se rozhodli zřídit si hlavní stan právě na místě, kde pobývá záletný pan ministr. Hnízdečko lásky se mění v hotový průchozí dům...

Rok výroby: 1976
Délka (min): 100
Typ filmu: komedie
Režie: Jacques Besnard
Hrají: J. Lefebvre, M. Pacomeová, M. Serrault, D. Prevost, C. Teissedrová...
Scenář: Pierre Germont, Jacques Besnard, Jean Amadou

Holka mýho kámoše

Originální název: La Femme de mon pote
Krátký popis: Micky s Pascalem jsou staří věrní kamarádi. Žijí v horském středisku, kde má Pascal dobře zavedený obchod se sportovními potřebami. Micky je svému kamarádovi bezmezně oddán. Jednoho dne se na sjezdovce objeví žena, která moc sportovního vybavení nemá. Ale za to má nádherné "nevinné" oči a především - potřebuje mužnou ochranu. Přesně takovou jí dokáže poskytnout Pascalova náruč. Na jedné straně se Micky cítí odstrčen a žárlí, na druhé straně začíná podléhat kouzlu Viviane...

Hrají: T. Lhermitte, Coluche, I. Huppertová
Rok výroby: 1983
Délka (min): 99
Typ filmu: komedie, romantický
Režie: Bertrand Blier
Scenář: Bertrand Blier, Gérard Brach

Napoleon (2/4)

Napoleonův nástup byl jako smršť. Okouzlil Josefínu de Beauharnais, tak že se za něho velmi rychle provdala. Po vítězství nad royalisty roku 1795 začal Napoleon velmi rychle usedat na francouzský trůn. Ale Francie mu byla těsná, stejně jako malá se mu zdála být její sláva. Má za sebou tažení do Itálie, Egypta a chystá se do Polska. Chce stále víc, sám se korunuje na císaře Francie. Co o něm říkají dějiny:" Tento "štíhlý matematik", syn korsického vlastence vychovaný ve škole v Brienne, byl skvělý důstojník a už deset let se ve stínu a v tichosti připravoval na nejvyšší budoucnost. Naprostý egoista, ctižádostivý, ucházel se o všechny pocty, miloval samotu. Neustále studoval, vyptával se, ověřoval. Měl smysl pro detaily, rád četl výkazy a inventáře a opovrhoval lidmi, ve kterých viděl fakta a nikoliv bytosti. Jako rozený despota lámal cizí vůli a chtěl mít kolem sebe jen podřízené bytosti."

Rok výroby: 2002
Země: Francie
Hrají: Ch. Clavier, I. Rosselliniová, G. Depardieu, J. Malkovich, A. Aiméeová
Režie: Yves Simoneau


Poprask v kabaretu

Originální název: Ah! Les belles bacchantes
Krátký popis: Ředitel divadla Robert Dhéry se chystá nazkoušet nové představení, které by mělo být pestrou směsí tance, zpěvu a krásných žen.
Název chystaného představení "Ah! Les belles bacchantes" však vzbudí podezření horlivého komisaře mravnostní policie Michela Leboeufa, který se rozhodne prověřit jestli inscenace neobsahuje příliš nemravné výjevy a vydá se na zkoušku, aby na vlastní oči viděl, jestli tu není důvod zakázat ho dřív než se dostane před publikum. Stane se samozřejmě to, co se stát muselo. Robert si Leboeufa splete s očekávaným hercem a komikem a nabídne mu svém představení roli.

Rok výroby: 1954
Délka (min): 95
Země: Francie, Itálie
Režie: Jean Loubignac
Scenář: Francis Blanche, Robert Dhéry, Jean Loubignac

Kam se poděla sedmá rota?

Originální název: Mais ou est donc passée la septieme compagnie?
Krátký popis: Vojáci francouzské armády Chaudard, Pithivier a Tassin dostali v létě roku 1940 rozkaz zřídit pozorovatelnu a udržovat spojení, tak, aby jejich armáda mohla co nejlépe a nejrychleji prchat. Německé divize totiž začaly obsazovat Francii mnohem razantněji, než se čekalo. A tak se stalo, že tento "výkvět" francouzského vojenského spojařství zůstal odtržený od své roty, která se dostala do zajetí. Bez velení a bez touhy po hrdinských činech se toto trio rozhodlo připojit k prchající armádě. Ale mezitím se už všude začali roztahovat Němci...

Rok výroby: 1973
Délka (min): 95
Země: Francie, Itálie
Režie: Robert Lamoureux
Scenář: Robert Lamoureux
Hrají: Jean Lefebvre, Pierre Mondy, Aldo Maccione, Robert Lamoureux, Paul Bisciglia, Robert Dalban, Alain Doutey

Pátek 1.10.2004 20:35 - ČT1:

Kožená maska

Originální název: Nez de cuir / Gentiluomo d'amore
Krátký popis: "Roku 1814 padl, smrtelně zraněn, Roger de Tainchebraye, účastník francouzského tažení proti kozákům, během krvavého střetu v Champagni, v jedné z mnoha beznadějných bitev, ve kterých dohasínající císařství neváhalo pro svou záchranu obětovat života dvacetiletých vojáků..." Zraněného knížete našli jeho podkoní a odvezli domů, aby mohl v klidu umřít. Díky doktoru Marchalovi, mladý Roger přežil, ovšem bez části svého obličeje.
Jeho znetvoření zakrývá kožená maska, zranění v duši zakrývá Roger tím, že se vrací ke svému bývalému životu. Je znám jako neodolatelný svůdník, kterému neunikla doposud žádná žena, kterou si vyhlédl. I navzdory kožené masce, ženy znovu podléhají jeho šarmu. Ale osud mu připravil ještě jednou životní zkoušku, tvrdší než byla ta na bitevním poli.

Rok výroby: 1952
Délka (min): 92
Typ filmu: drama
Země: Francie, Itálie
Režie: Yves Allégret
Scenář: Jean de la Varende, Jacques Sigurd

Poznámka autora webu: Ve vedlejší roli se zde objeví mladý Terence Hill, tehdy ještě pod svým pravým jménem Mario Girotti. Ačkoliv jsem na Internetu pátral důkladně, nepodařilo se mi nalézt v jeho filmografii tento kousek.

Piti piti pa

Originální název: L' Homme orchestre
Krátký popis: Dívčí taneční skupina slaví pod vedením slavného manažera a choreografa Evanse úspěchy po celém světě. Uhlídat tento rej krasavic je však pro něj úkol vskutku heroický. Snad proto platí cosi o tom, že účel světí prostředky. Musí totiž udržet nejen profesionální kázeň, ale především i kázeň morální. Muži, to znamená vztah, sex, manželství, sňatek, dítě nebo cokoliv z toho - což pro dívku znamená konec kariéry, pro Evanse pak hledání nové tanečnice a pro soubor narušení disciplíny.

Rok výroby: 1970
Délka (min): 90
Typ filmu: komedie
Režie: Serge Korber
Scenář: Jean Halain, Serge Korber, Géza von Radványi
Hrají: Noëlle Adamoá, Puck Adamsová, Robert Castel, Louis De Funes, Olivier De Funes, Franco Fabrizi, Paul Préboist

Grand restaurant pana Septima

Originální název: Le Grand restaurant
Krátký popis: Septimův Grand restaurant je jedním z nejdražších podniků v Paříži. Septime jej vede železnou rukou a své zaměstnance doslova terorizuje. Mezi pravidelné návštěvníky restaurantu patří ministři, vysocí úředníci i policisté. Není divu, že na večeři přijde i prezident spřátelené země, který je ve Francii na oficiální návštěvě. Místo decentní záře flambovaného dortu se ozve výbuch a prezident je pryč. Je na Septimovi, aby našel prezidenta a získal tak zpět reputaci svého podniku. Bláznivé funesovské eskapády začínají.

Rok výroby: 1966
Délka (min): 90
Typ filmu: komedie
Země: Francie
Režie: Jacques Besnard
Scenář: Jean Halain, Louis De Funes, Jacques Besnard

Kdo jinému jámu kopá (2/2) - zatím poslední Belmondův TV film z roku 2001 - česká premiéra !!!

Originální název: L' Aîné des Ferchaux
Krátký popis: Ferchaux je bohatý a především mocný podnikatel, který svou pozici získal především díky kontraktům na velké africké přehrady. Řada lidí ve vysokých finančních a politických kruzích se ho bojí. Mnoha lidem záleží na tom, aby byl zničen. Jeho Achillovou patou je jeho mladší bratr, který na rozdíl od Paula, jenž se toulá po celém světě, žije svůj ustrašený život v Paříži. A tam také policie zasáhne jako první. Paul si je velmi dobře vědom, že bratr dlouho ve vězení nevydrží, na to je příliš křehký a psychicky labilní.
Paul je v krizi a potřebuje se obklopit silnými a oddanými lidmi. Když mu dá výpověď jeho řidič a vlastně pravá ruka, přijme na jeho místo ambiciózního mladíka, který ví co chce a který postupně ztrácí zábrany. Osudovou se pro něho stává i Maud - finanční poradkyně a zároveň milenka toho "správného" muže, kterého Paul potřebuje. Vysoká hra začíná.
Rok výroby: 2001
Délka (min): 180
Typ filmu: drama, thriller
Země: Francie
Režie: Bernard Stora
Scenář: Georges Simenon, Bernard Stora
Poznámka autora webu: Není jistě bez zajímavosti, že adaptaci téhož románu G. Simenona natočil Belmondo již v roce 1963 jako celovečerní film pod stejným názvem (v režii Jean-Pierra Melvilla). Tenkrát ovšem nehrál starého pána Ferchauxe, ale mladíka Michela Maudeta (v nové verzi Mike Baudet - hraje Sami Naceri) kterého přijme Paul Ferchaux do svých služeb. V nové televizní verzi se objeví po Belmondově boku pár starých hereckých přátel z dob jeho akčních detektivek, jako například Pierre Vernier (komisař Rožinski z Dobrodruha) nebo Claude Brosset (gangster Achill z Policajt nebo rošťák). Také mimo jiné dcera Gerarda Depardiea Julie.

Velký bazar - komedie slavné skupiny Les Charlots

Originální název: Le Grand bazar
Krátký popis: Čtyři přátelé, na které se problémy jen lepí, se snaží uchránit Emilův obchod s potravinami a bistro před nekalou soutěží supermarketů, které ovládly trh a malé obchodníky doslova „převálcovali“. Když ale nastanou problémy s vedením obchodu, přátelé zařídí prodej malého obchůdku za pěknou sumičku a Emile může odejít do důchodu na venkov.
Rok výroby: 1973
Délka (min): 90
Typ filmu: komedie
Země: Francie
Režie: Claude Zidi
Scenář: Claude Zidi
Hrají: Gérard Rinaldi (Les Charlots), Jean Sarrus (Les Charlots), Gérard Filipelli (Les Charlots), Jean-Guy Fechner (Les Charlots), Michel Galabru, Michel Serrault, Roger Carel, Jacques Seiler, André Badin, Florence Blot, François Cadet, Coluche, Dany Daniel, Jocelyne Darche, Michele Delacroix

Kdo jinému jámu kopá (1/2) - zatím poslední Belmondův TV film z roku 2001 - česká premiéra !!!

Originální název: L' Aîné des Ferchaux
Krátký popis: Ferchaux je bohatý a především mocný podnikatel, který svou pozici získal především díky kontraktům na velké africké přehrady. Řada lidí ve vysokých finančních a politických kruzích se ho bojí. Mnoha lidem záleží na tom, aby byl zničen. Jeho Achillovou patou je jeho mladší bratr, který na rozdíl od Paula, jenž se toulá po celém světě, žije svůj ustrašený život v Paříži. A tam také policie zasáhne jako první. Paul si je velmi dobře vědom, že bratr dlouho ve vězení nevydrží, na to je příliš křehký a psychicky labilní.
Paul je v krizi a potřebuje se obklopit silnými a oddanými lidmi. Když mu dá výpověď jeho řidič a vlastně pravá ruka, přijme na jeho místo ambiciózního mladíka, který ví co chce a který postupně ztrácí zábrany. Osudovou se pro něho stává i Maud - finanční poradkyně a zároveň milenka toho "správného" muže, kterého Paul potřebuje. Vysoká hra začíná.
Rok výroby: 2001
Délka (min): 180
Typ filmu: drama, thriller
Země: Francie
Režie: Bernard Stora
Scenář: Georges Simenon, Bernard Stora
Poznámka autora webu: Není jistě bez zajímavosti, že adaptaci téhož románu G. Simenona natočil Belmondo již v roce 1963 jako celovečerní film pod stejným názvem (v režii Jean-Pierra Melvilla). Tenkrát ovšem nehrál starého pána Ferchauxe, ale mladíka Michela Maudeta (v nové verzi Mike Baudet - hraje Sami Naceri) kterého přijme Paul Ferchaux do svých služeb. V nové televizní verzi se objeví po Belmondově boku pár starých hereckých přátel z dob jeho akčních detektivek, jako například Pierre Vernier (komisař Rožinski z Dobrodruha) nebo Claude Brosset (gangster Achill z Policajt nebo rošťák). Také mimo jiné dcera Gerarda Depardiea Julie.