...aneb, co ještě nevíte, nebo by vás to nikdy nenapadlo.   Stránka   1   2   3   4   5  


Alain Delon se v 70 letech chystá k návratu na filmové plátno. Ujme se role Julia Caesara ve snímku Asterix na olympijských hrách. Půjde o třetí hrané zpracování populárního komiksu o galském hrdinovi.
Film Asterix na olympijských hrách (Astérix aux Jeux Olympiques), jehož předpokládaný rozpočet by měl dosáhnout rekordních 60 milionů eur, mám mít hvězdné mezinárodní obsazení.
Měla by se v něm objevit Miss World z roku 1994 a jedna ze současných nejslavnějších indických hereček Aišvarja Rájová i hvězda akčních filmů Jean-Claude Van Damme, který se zhostí úlohy římského atleta Cornedura.
Velká nejistota ale panuje kolem obsazení titulní role Asterixe, kterého dosud hrál Christian Clavier. Tentokrát prý již účast ve filmu odmítl. Naproti tomu úlohy dobráckého hromotluka Obelixe se opět zhostí Gérard Depardieu.
Natáčení "trojky" Asterixe by mělo začít v květnu příštího roku v Maroku či v Tunisku. Do kin by měl jít snímek v režii Frédérika Forestiera v prosinci roku 2007.
Dnes ve čtvrtek 28. července slaví své 68 narozeniny slavný francouzský režisér a scénárista Francis Veber . Narodil se roku 1937 v Neuilly nad Seinou. Lásku ke slovům a situacím u něho patrně probudil jeho prastrýc Tristan Bernard, romanopisec a dramatik. Veberova matka psala sentimentální romány, jeho otec psal dialogy k filmům a jeho strýc Serge Veber byl známý filmový scénárista.
Francis se zpočátku snažil vyhýbat se jakékoliv literární činnosti, ale rodinné prokletí nakonec zvítězilo. Ještě než se stal scénáristou a pak filmovým režisérem, napsal několik divadelních her.(1969 - Smlouva, 1968 - Jak unést dámu,1971 - Vedle cizího domova,1993 - Blbec k večeři). Jeho filmové i divadelní komedie jsou založeny na střetu dvou protichůdných světů, dvou osob spojených rozmarem osudu.
Alain Delon a Catherine Deneuve - dvě velké postavy francouzského filmu. Catherine (61) navštívila v minulém týdny karlovarský filmový festival, kde se novinářům svěřila se svou tajnou neřestí - je prý hrozně zvědavá.
Alain Delon (69) má zřejmě zase rád kreslené postavičky Asterixe a Obelixe, neboť se rozhodl propůjčit svůj hlas kreslenému Caesarovi z připravovaného animovaného (ne hraného, jak mylně informoval Kinobox) filmu. Možná také proto, že se římský vládce jmenoval Julius - neboť všechny Alainovy filmové postavy začínají své jméno písmenem J. Zajímavé, že?
Scéna z filmu A pied, a cheval et en voiture (Pěšky, na koni a za vozem) z roku 1957, kde si pod režijním vedením Maurice Delbeza zahrál mladý Jean-Paul Belmondo (bylo mu 24 let!) po boku tehdejších hvězd jako Max Amyl, Edmond Ardisson, Hubert Deschamps nebo Charles Bayard. Po jeho boku si zahrál také Jean-Pierre Cassel, kterého si pamatujeme z pozdějších dob jako krále Ludvíka XIII. z Lesterových Tří mušketýrů (1973). Film A pied, a cheval et en voiture byl teprve druhým Belmondovým filmem, poté co se v roce 1956 mihnul na plátně ve filmové adaptaci Moliéra. Jeho slavná kariéra měla teprve začít - filmy Buď hezká a mlč, Nadvakrát, U konce s dechem...
Tohle slovní spojení bude už navždy synonymem dobré zábavy, co se týče francouzského filmu. Tento nenápadný pán v bekovce je hlavním tvůrcem těch nejlepších a nejslavnějších filmových hlášek a dialogů ve franc.filmu. Snímky jako Poisson d'Avril, Maigretova série s Gabinem, Bídníci, Tulák Archimédes, Opice v zimě, Melodie podzemí, 100000 dolarů na slunci, Idiot v Paříži, Smrt darebáka - to je jen střípek z jeho bohaté tvorby, která ovlivnila francouzský film a díky níž se spřátelil s umělci jako Lino Ventura, Bernard Blier, Georges Lautner, a dalšími. Více o něm na francouzské stránce www.michelaudiard.com.
Herec Pierre Vernier (nar.1931) byl Belmondovým hereckým partnerem od roku 1958, kdy si spolu zahráli ve filmu Le Copains du dimanche (Přátelé na neděli). Následovaly filmy Víkend v Zuydcotte, Stavisky, Kašpárek, Profesionál, Dobrodruh, Samotář, Cesta zhýčkaného dítěte, Neznámý v domě, Bídníci 20.století a nejnověji Kdo jinému jámu kopá.
Málo se ví ale o tom, že se spolu s Belmondem účastnil i jeho návratu na divadelní jeviště, počínaje hrou Kean (1987), Cyrano z Bergeracu (1990) Příběhy pro dámy (1993), La puce a l'oreille (1996) a v zatím poslední nastudované hře Bulvár zločinu (1999).

Jean Reno v roli osamoceného zabijáka Leona - tento film byl divácky ještě úspěšnější než jeho předobraz - role Viktora čističe v Brutální Nikitě. Režisér a scénárista Luc Besson po úspěchu Brutální Nikity dlouho přemýšlel o postavě Renova zabijáka, až se rozhodl napsat mu další roli na tělo - tentokrát hlavní.
Jeho filmová partnerka, tehdy jedenáctiletá Natalie Portman, byla napřed v castingu odmítnuta, ale nakonec se její věk ukázal být výhodou (ačkoliv jí rodiče zakázali scény s kouřením a pitím alkoholu, natočila je tajně). Role Mathildy byla jejím prvním filmem vůbec - později se objevila v nové sérii Lucasových Hvězdných válek jako senátorka Padmé Amidala.
Mario David, nezapomenutelný herec vedlejších rolí, byl velkým přítelem Louise de Funése. Do roku 1996, kdy v 68 letech zemřel , hrál v úctyhodných 80ti filmech. Na plátno vstoupil poprvé v roce 1954 ve filmu Poprask v kabaretu právě s Louisem de Funésem. S ním také hrál přes deset let v divadle, v komedii Oscar (foto), úspěšně zfilmované Eduardem Molinarem.
Velice se spřátelil i s J.P.Belmondem, a vytvořil v jeho filmech několik skvělých vedlejších rolí - kaskadér Santos ve "Zvířeti", gangster Mario v "Borsalinovi" nebo pouliční policista v "Muži z Acapulca". Exceloval také v komedii Pierre Richarda "Alfrédovy maléry" jako boxerský šampion Kid Barrantin.
Francouzský režisér skvělých komedií Yves Robert si v roce 1970 zahrál malou roličku v režijním debutu Pierre Richarda Roztržitý.
Scéna s holícím se sousedem, jehož byt si roztržitý Pierre spletl se svým, je jedna z nejpovedenějších v celém filmu.
V roce 1996 dostal režisér Henri Verneuil (1920-2001) francouzského filmového Cézara (obdoba Oscara) za celoživotní dílo a přínos francouzské kinematografii. Na pódium pozval svého přítele herce Alaine Delona, který ztvárnil hlavní role v jeho kultovních filmech Sicilský klan a Melodie podzemí.
Stránka   1   2   3   4   5