Louis de Funés a Pierre Richard: Proč nehráli spolu

/ 20 dubna, 2009

Obsazení kultovní komedie Clauda Zidiho vévodí Louis de Funès. Neodolatelnému četníkovi ze Saint-Tropez sekunduje Coluche jako jeho nepovedený syn, Julien Guiomar jako protřelý majitel koncernu Tricatel a Claude Gensacová, jako jeho oddaná manželka. Louis ve filmu hraje Charlese Duchemina, obávaného gastronomického kritika, který vydává každý rok renomovaného průvodce francouzskými restauracemi. Tato profese ho již značně vysiluje a byl by rád, kdyby jeho post převzal syn Gérard. Mladý muž má ale jedinou touhu: stát se klaunem. Na tuto komedii z roku 1976 se vydalo do kin 5,8 milionů Francouzů kteří se náramně bavili.
Nikdo z nich však netušil, že role Funésova syna Gerarda se měl zhostit někdo úplně jiný. Nápad na film vznikl při jedné večeři režiséra Claude Zidiho, producenta Christiana Fechnera a pár přátel. Zidi měl v plánu vytvořit dvojici otec-syn z Louise de Funèse a vycházející hvězdy francouzské kinematografie Pierra Richarda. Po úspěšných komediích Roztržitý a Hořčice mi stoupá do nosu byl mladý herec žádán ze všech stran. Louis de Funès byl nápadem nadšený, protože komiku Pierre Richarda velmi obdivoval.
Jenže zatímco scénář filmu byl už skoro hotový, Pierre Richard nečekaně oznámil, že v něm hrát nebude. Řekl, že byl zklamán změnami provedenými ve scénáři během jeho realizace. „Mluvili jsme o tom, načrtli jsme si jakýsi hrubý obrys mé postavy, kde jsem byl zasněným synem reptajícího de Funèse, dokud jsem nepřevzal jeho profesi. Pak bych byl úplně stejný jako on, tvrdý a nesmlouvavý, zatímco on by naopak zjihl, protože bych mu dal vnuka. Jeho modrý pohled by změkl a já bych byl jako kdysi on, agresivní, ostrý. Přišlo mi to vtipné. Když jsem později viděl scénář, nic z toho tam nebylo,“ posteskl si. Měsíc před začátkem natáčení je tak Claude Zidi nucen změnit své plány. Coluche je vybrán díky své zajímavé roličce ve filmu Velký bazarLes Charlots. Navzdory nevoli své manželky se Louis de Funès rozhodne dát šanci tomuto herci. A úspěch filmu mu dá nakonec za pravdu.

Share this Post