Rána deštníkem (Le Coup du parapluie)

/ 8 července, 2024

Ohodnoť film
Země: Francie
Rok: 1980
Žánr: komedie
Minutáž: 90 min
Grégoire Lecomte (Pierre Richard) je druhořadý herec, který bere všechno – od štěků v divadle, až po reklamy na psí žrádlo. Zároveň je ale neodolatelný svůdník, což dělá starosti jeho přítelkyni městské policistce Josyane Leblancové (Christine Murillo), která ho nechává sledovat pomocí sítě svých kolegyň v ulicích. Gregoire se ale většinou spoléhá na svého přítele a zároveň impresária Fréda (Gérard Jugnot), který ho v případě potřeby zapře, nebo mu poskytne alibi. Jednoho dne přijde Frédo za Gregoirem s tím že mu vyjednal velkou roli gangstera ve filmu. Gregoire se jde představit na konkurs k režisérovi (Maurice Risch), který se koná v kancelářích obchodního centra. Když ale ve výtahu do stejného patra potkají muže s vizáží opravdového drsného gangstera (Gordon Mitchell), dojde jim, že ten konkurs určitě vyhraje. Když kráčí chodbou ke kancelářím, kolem nich zrovna malíři malují chodbu, Frédo v náhlém osvícení strhne jeden z kýblů barvy na muže, hned se mu omlouvá a táhne ho na toalety. Tím dá čas Gregoirovi, aby ho na konkursu předběhl. Ten si ale splete kanceláře, a omylem se dostane do vedlejšího pokoje, kde mafiánský boss Don Barberini (Vittorio Caprioli) čeká se svými africkými partnery na gangstera, kterého si oba pánové objednali na likvidaci obchodníka se zbraněmi Otto Krampeho, zvaného Velryba (Gert Fröbe). Gregoire se chová jako gangster, v domnění, že Don Barberini je režisér, a přijímá „zakázku“ na vraždu, kterou považuje za scénář. Když mu boss vloží do rukou pět milionů franků, s tím, že to je záloha, ohromen odchází. Venku se k němu připojí Frédo a spolu se radují nad Gregoirovou novou „rolí“, která vyžaduje odjezd do Saint-Tropez do hotelu Byblos, kde slaví Velryba narozeniny. Ani v nejmenším netuší, že je sledován jednak rozzuřeným opravdovým gangsterem Moskovitzem, ale i tajnou policií, která o celém plánu vraždy ví, ale neví kdy a jak se stane. Proto její ředitel (Raymond Gérôme) pověří svoji nejlepší agentku „Bunny“ (Valérie Mairesse), aby se na Gregoira přilepila, a doprovázela ho do Saint-Tropez. Ještě ke všemu o celém plánu díky práskači ví i Velryba, a nasadí na Gregoira své zabijáky, kteří ho mají odpravit ještě než dorazí do Saint-Tropez.
Svižnou komedii postavenou na skvělém výkonu Pierre Richarda režíroval nestor komediálního žánru Gerard Oury, který se podílel i na scénáři s Daniele Thompson. Ta vnesla do příběhu plného mužů ženský prvek v podobě okouzlující, do Marylin Monroe stylizované tajné policistky „Bunny“, a její sokyně, žárlivé a věčně podváděné městské policistky Josyane. Gérard Jugnot v roli Gregoirova impresária je přesvědčivě naivní (dokonce ani netuší, že jedno z jeho tří dětí je ve skutečnosti Gregoirovo), Gert Fröbe, hrající často ve francouzských filmech, byl ve své roli jako (vel)ryba ve vodě, a americký herec Gordon Mitchell jako tvrdý gangster byl opravdu uvěřitelně drsný, i přesto, že měl v roli pár komických momentů. Hudba Vladimira Cosmy byla sice nápadně podobná podkresu z Muže z Acapulca, ale jinak do filmu zapadla dokonale. Na kaskády tentokrát dohlíželi mistři Rémy Julienne (auta) a Claude Carliez (rvačky).

Režie: Gérard Oury
Scénář: Gérard Oury, Danièle Thompson
Kamera: Henri Decaë
Hudba: Vladimir Cosma
Produkční společnost: Gaumont
Pierre Richard, Valérie Mairesse, Vittorio Caprioli, Gert Fröbe, Christine Murillo, Gordon Mitchell, Gérard Jugnot, Maurice Risch, Dominique Lavanant, Axelle Abbadie, Yaseen Khan, Didier Sauvegrain, Mike Marshall, Roger Carel, Patrick Lecocq, Béatrice Avoine, Tiberio Murgia, Rachel Cathoud, Robert Dalban, Jean-Jacques Moreau, Léon Zitrone, Erick Desmarestz, Jérôme Keen, Maurice Auzel, Brigitte Lahaie, Henri Attal, Jacques Maury, Umban U’kset, Daniel Breton, Marie-Pierre Casey, André Chazel, Philippe Lamendin, Philippe Bruneauren
Share this Post