Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 1. října 1930 v Lille, Nord, Francie, zemřel 23.listopadu 2006 v Paříži

Stručná filmografie

Kapitán Fraccase (Funés, Marais)
Slavné lásky (Belmondo, Delon)
Sympatický dareba (Belmondo)
Šťastný Alexandr (Richard)
Un nuage entre les dents (Richard)
Prohnilí 1,2,3
Ukradli torzo Jupitera
Držitel dvou Cézarů za herecký výkon, Phillipe Noiret odstartoval svou hereckou dráhu už v roce 1951. Absolvent herecké školy Centre Dramatique de l'Ouest se zpočátku živil jako bavič v nočním klubu. Po neúspěšné školní anabázi zjistil, že nejjednodušší bude živit se herectvím. Od roku 1950 navštěvoval herecké kurzy a začal účinkovat v divadle. S Gérardem Philipem poté brzy exceloval na prknech v Théatre National Populaire. Osm let zde strávených Noiret považoval za tu pravou školu.K filmu šel údajně zpočátku jen kvůli penězům, v roce 1966 už se ale věnoval plně jen celuloidu. Noiret se proslavil svými komediálními rolemi ve snímcích Zazie v metru, Moji přátelé či Velká žranice. Prvního Césara ovšem získal za ztvárnění zoufalého lékaře, jemuž nacisté vyvraždili rodinu, v komorním dramatu Stará puška (1975).
Vysoký, trochu přihrbený a vždy elegantně oblečený Francouz byl partnerem Romy Schneiderové, Catherine Deneuveové a především Annie Girardotové. V českých kinech milovníka doutníků a kvalitní obuvi možná nejvíce proslavila role úplatného policisty Reného Boisronda v trilogii Prohnilí, Prohnilí proti prohnilým a v nedávno uvedených Super prohnilých (2004). Noiret se šťastně oženil ve 32 letech s kolegyní z divadla Monique Chaumetteovou, s kterou má dceru Frédérique. Přes svůj bonvivánský vzhled nepil ze zdravotních důvodů už čtvrtstoletí alkohol a dlouhá léta si užíval klidu na jihofrancouzském venkově v Aude, v podhůří Pyrenejí. Choval zde především koně a psy.
Noiret se prosadil v 60. letech ve filmu i přesto, že svou fyziognomií ani vzdáleně nepřipomínal tehdejší rtuťovité hrdiny typu Funese, nebo atlety jako byli Delon či Belmondo. Jeho tlumený herecký projev se hodil jak do komedií, tak do dramat a na rozmanitost svých postav si nikdy nemohl stěžovat. "Otevírám každý scénář s obrovskou zvědavostí, zda to bude něco nového, něco, na co budu mít chuť," pravil v rozhovoru v roce 1994. Tehdy ho zaujal scénář filmu Příliš hlučná samota podle předlohy Bohumila Hrabala. Noiret neváhal a léto 1994 strávil natáčením v České republice. Seznámil se osobně s Hrabalem a spřátelil se zde mimo jiné třeba s hereckým kolegou Vlastimilem Brodským. Po dávných návštěvách Československa v letech 1955 a 1966 byl před 12 lety i hostem karlovarského festivalu. Příští rok v březnu pak Noiret dorazil i na slavnostní premiéru snímku.
| zpět na seznam herců >