Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 20. března 1934 v Seravezza, Lucca, Itálie, zemřel 27. března 1988 v Římě, Itálie

Stručná filmografie

Rocco a jeho bratři (Delon)
Horalka (Loren, Belmondo)
Meč a váhy (Brialy)
Případ (Belmondo,Sharif)
Povídka o policajtovi (Delon)
Cikán (Delon)
Spálené stodoly (Delon)
Poslední žena (Depardieu)
Země kříže (Montand)
Les grand chemins (Hossein)
Tento italský herec potkal v roce 1960 při natáčení filmu Rocco a jeho bratři mladou herečku Annie Girardotovou. Z tohoto setkání se vyvinula láska a Salvatori si Annie vzal. Ačkoli se později rozešli, nikdy se nerozvedli a měli spolu dceru Giulii.
Renato začal točit již v mladém věku, v roce 1952, v jeho osmnácti letech, ho obsadil režisér Mario Soldati do svého filmu Tři korzáři. Byl všestranným hercem a tak neměl v italském filmu o herecké příležitosti nouzi . Ačkoliv původně začínal jako romantický hrdina a filmový krasavec, postupně se dopracoval ke spolupráci s režiséry jako Visconti, Rossellini a De Sica, pod jejichž vedením se stal charakterním hercem mnoha odlišných rolí.
S francouzským filmem se poprvé seznamil v roce 1956. Bylo to filmové drama s Fernandelem Sous le ciel de Provence, kde si zahrál i vedle tehdy začínajícího Alberta Sordiho. První skutečný průlom ovšem byl již zmiňovaný film Rocco a jeho bratři s Alainem Delonem. Následovala Horalka (1960, se Sophií Lorenovou), Meč a váhy (1963, s Anthony Perkinsem a Jean-Claude Brialym), Les grand chemins (1963, s Robertem Hosseinem), Případ (1971, s Omarem Sharifem a Jean-Paul Belmondem), Země kříže (1972, s Yvesem Montandem), a spolupráce s Alainem Delonem - Spálené stodoly, Povídka o policajtovi a Cikán.
V roce 1976 natočil ve Francii poslední snímek, s G.Depardieuem a Ornelou Mutti - Poslední žena. Pak hrál ještě v Bertolucciho La Luna (Měsíc, 1979), a jeho posledním filmem byla v roce 1981 Tragédie legračního člověka (La Tragedia di un uomo ridicolo). O sedm let později zemřel v Římě na cirhozu jater.
| zpět na seznam herců >