Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 24. května 1951 v Castiglione, Alžírsko

Stručná filmografie

Le Toubib (Delon)
Subway
Mort un dimanche de pluie
Un air de famille
Muž mého života
Kennedy a já

V sedmdesátých letech se s rodinou přestěhoval do Francie. Po nedokončeném vysokoškolském studiu francouzštiny a latiny odešel do Paříže, kde se zapsal do hereckého kurzu Reného Simona a zároveň pracoval v reklamní agentuře. V roce 1976 napsal svou první divadelní hru Tout semplement (Jednoduše) a v následujících letech jich napsal ještě několik, vždy úspěšných. Jeho hra Grain de sable (1982) byla odměněna Cenou Tristana Bernarda.
Koncem 70. let dostal několik menších rolí v TV seriálech a hrál v divadle. Od počátku 80. let se uplatňuje také před film. kamerou, kde na sebe upozornil vedlejší úlohou mlčenlivého policisty, za jehož ztvárnění v kultovním snímku Podzemka (režie L. Besson) byl nominován na Césara 1985. Hereckým Césarem byl odměněn až o dvanáct let později za vedlejší roli velmi zámožného obchodníka Nicolase v melodramatu Stará známá písnička (režie A. Resnais).
Od roku 1987 je jeho životní partnerkou herečka Agnes Jaouiová, s níž vytvořil autorskou i hereckou dvojici. Společně napsali několik film. scénářů a dvě divadelní komedie, Kuchyně s příslušenstvím (1993) a Typická rodina (1995), za které obdrželi Molierovy ceny a v jejichž filmových verzích ztvárnili hlavní role. Jako scenáristický tandem byli oceněni čtyřmi Césary (Kouřit/Nekouřit, Typická rodina, Stará známá písnička, Každý to rád jinak) a Evropskou film. cenou (Každy to rád jinak). Vrcholem jejich tvůrčího úsilí je autorská psychologická komedie Každý to rád jinak, ve které J.-P. B. ztělesnil přízemního majitele továrny Jean-Jacquese Castelly, jehož milostné vzplanutí ke čtyřicetileté herečce (Anne Alvarová) mu umožní poznat nové hodnoty.
V polovině března 2001 byl spolu s Jaouiovou hostem Dnů evropského filmu v Praze.
Zdroj: www.osobnosti.cz
| zpět na seznam současných herců a hereček >