Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 15. června 1943 v Paříži, Francie

Stručná filmografie

Odkud jsi, Johnny?
Detektiv
Střílejte na Francouze (Depardieu, Keitel)
Rodinná rada
Zvíře (Belmondo)
L'Homme du train
The Iron Triangle
Komisař Moulin-Únos (Renier)
Tento rokenrolový zpěvák a herec pochází z velmi chudé belgické rodiny, ale odmalička vyrůstal u francouzských příbuzných. Když se jeho sestřenice provdala za amerického tanečníka a akrobata Lee Hallydaye, zpestřoval jejich varietní vystoupení svým zpěvem a hrou na kytaru. Počátkem 60. let, kdy mu jako rokenrolovému zpěvákovi vyšel u firmy Vogue první singl T'aimer follement (Bláznivě tě milovat), si získával stále větší popularitu; jeho temperamentní vystupování (mj. také v pařížské Alhambře a Olympii) budilo pohoršení u starší generace, ale pro mládež se stal idolem.
V roce 1964 natočil svůj první film kde hrál hlavní roli - snímek Noëla Howarda Odkud jsi, Johnny je (jak jinak) příběh zpěváka který se díky nedostatku peněz dá do služeb mafie.
V roce 1966 se pokusil o sebevraždu, ale ihned se zase vrátil ke koncertní činnosti (v červenci 1966 hostoval v pražském Karlínském divadle a Liberci). Svůj žánrový rejstřík postupně rozšiřoval o nové polohy a styly, čímž si získával stále větší okruh posluchačů. Brzy o něho projevili zájem také filmoví tvůrci - někteří pouze těžili z jeho popularity, jiní mu pomohli rozvinout herecké schopnosti.
Jako herec se však prosadil až úlohou boxerského manažera Jima Foxe Warnera, jednoho z obyvatel velkého pařížského hotelu, kde se odehrává detektivní příběh filmu Detektiv (režie J.-L. Godard). Další velkou příležitost mu poskytl režisér Costa-Gavras, když ho obsadil do role otce-kasaře, který se snaží zasvětit dospívajícího syna (Rémi Martin) do tajů svého nepoctivého řemesla, v kriminální komedii Rodinná rada. Přestože prokázal svůj nesporný herecký talent, mnohem větší pozornost věnuje své hudební kariéře. 1965-80 byl ženatý se zpěvačkou Sylvií Vartanovou, s níž má syna Davida , který se také věnuje hudbě. V letech 1981-83 měl za manželku Babeth Etienneovou. Čtyři roky pak žil s herečkou Nathalií Bayeovou, s níž má dceru Lauru . V roce 1996 se oženil s Laetitií Boudou . V roce 2005 adoptovali vietnamskou holčičku Jade.
| zpět na seznam zpěváků >