Diskuzní fórum

Please or Registrovat to create posts and topics.

Le Studio Canal

StudioCanal (dříve Le Studio Canal+, Canal Plus, Canal+ Distribution, Canal+ D.A., Canal+ Production a Canal+ Image) je francouzská koprodukční, akviziční a distribuční společnost pro audiovizuální produkci, dceřiná společnost skupiny Canal+, která působí ve třech hlavních evropských zemích tohoto trhu, tedy ve Francii, Spojeném království a Německu, a také v Austrálii a na Novém Zélandu.

Společnost StudioCanal založili 5. srpna 1873 v Marseille Louis a Adolphe Fraissinetovi pod názvem Nouvelle Compagnie Marseillaise de navigation à vapeur A. et L. Fraissinet et compagnie.
Compagnie Fraissinet byla lodní společnost se sídlem v Marseille. Cyril de Rouvre, který se koncem 20. let 20. století věnoval filmovému průmyslu, spojil v rámci společnosti Financière Robur svá filmová aktiva: Compagnie française de cinématographie (CFC), Consortium financier de production de films (CFPF) a Coficiné, která se specializovala na financování výroby. Společnost Rouvre se postupně zbavila svých průmyslových aktivit, poté odkoupila řadu filmových katalogů (Les Films Gibé, Les Films Corona, Silver Films) a v srpnu 1987 vytvořila novou dceřinou společnost Robur Droits Audiovisuels.

Dne 30. června 1992 společnost Financière Robur sloučila svůj filmový katalog s katalogem společnosti UGC a pohltila dceřinou společnost UGC Droits Audiovisuels, založenou v roce 1985. Skupina UGC převzala kontrolu nad novou společností, která je vedoucím filmovým katalogem ve Francii s téměř 1 500 celovečerními filmy a 500 hodinami audiovizuálních pořadů.
V listopadu 1993 získala UGC Droits Audiovisuels společnost United Communication, která vlastnila především francouzskojazyčná práva na katalog MGM a United Artists, tj. téměř 800 amerických filmů a 2 000 hodin televizních pořadů. Konsolidace pokračovala v lednu 1996 akvizicí skupiny Lumière Jeana Cazèse, druhého největšího francouzského katalogu filmových a audiovizuálních práv, který sám v roce 19916 získal britský katalog Weintraub (dříve Thorn/EMI).
V červnu 1996 pak Canal+ koupil společnost UGC Droits Audiovisuels, která vlastnila práva na více než 5 000 filmů. UGC Droits Audiovisuels se v červnu 1997 stala Canal+ Image, budoucím základem StudioCanal.

StudioCanal ročně distribuuje přibližně padesát filmů v Evropě a Oceánii a také v Quebecu.
StudioCanal rovněž vlastní katalog 5 000 britských, italských, francouzských, německých a amerických filmů, které uchovává, restauruje, vydává na videu (DVD/BluRay) a distribuuje televizním kanálům a streamovacím webům. Zajišťuje také prodej práv k těmto filmům, zejména k remakům.